
V četrtek, 6. 3. 2025, je na šoli potekala okrogla miza Skupaj močnejši, ki jo je moderiral Filip Jontez, dijak 4. b letnika programa zdravstvena nega, pod mentorstvom prof. Petra Čepina Tovornika.
Gostje okrogle mize so bili Tomo Šibli, dr. med., specialist splošne kirurgije ter predstojnik oddelka za žilno kirurgijo v Splošni bolnišnici Celje, Gordana Fonda,turistična tehnica, fotografinja ter predsednica sveta zavoda Inštituta Zlata pentljica in Jan Fonda, medijski tehnik ter študent Zdravstvene fakultete v Ljubljani, smer ortotika in protetika, ki je zaradi hude bolezni ostal brez dela noge.
Okroglo mizo smo začeli s pesmijo Sreča na vrvici, ki jo je na citre s spremljavo na klaviaturah prof. Danijela Berdena zaigral Ažbe Blatnik iz 1. d.
Namen okrogle mize je bil, da se dijake in ostale poslušalce seznani o obolenjih, ki lahko prizadenejo otroke in mladostnike, kakšne so njihove posledice in kdo ter na kakšen način jim lahko pomaga tako njim in njihovim družinam. Za samo izvedbo okrogle sem se odločil, ker so očetu aprila leta 2024 amputirali nogo. Govorili smo o osteosarkomu, amputaciji, URI Soča in o Inštitutu Zlata pentljica.
Jan Fonda nam je zaupal svojo življenjsko zgodbo in poudaril, da se za njega življenje ni spremenilo. Povedal nam je, da se je vse skupaj začelo, ko je opazil bulico na nogi v velikosti golf žogice. Z družino so obiskali več specialistov, ki so ugotovili, da gre za površinski osteosarkom. Sledila je amputacija in kemoterapije, ki so ga zelo izčrpale. Izkušnjo s kemoterapijo si kot najstnik ni znal predstavljati, predstavljal si je le, da mu bodo izpadli lasje. Sedaj mu hoja s protezo ne povzroča veliko težav.
Gordana Fonda je predstavila osnovni namen Inštituta Zlata pentljica in povedala, da je v njem trenutno 44 otrok. Z njimi delujejo na dvigu samopodobe in jim skušajo olajšati dneve. Poudarila je, da ni vsak dan vedno »sončen« in da jih lahko spremljajo slabi dnevi. Vesela je, da svojega sina vidi sedaj nasmejanega in da se je vse skupaj dobro končalo, čeprav se njenemu partnerju amputacija na začetku ni zdela najboljša rešitev. Predstavila je različne dogodke, ki jih organizirajo z inštitutom, da z njimi ozaveščajo ostale mlade oz. zbirajo donacije, katere so potrebne za štipendiranje obolelih.
Tomo Šibli je spregovoril o zdravstvenem vidiku za nastanek stanj, ki privedejo do amputacije okončine oz. njenega dela. Predstavil je sam potek operacije z amputacijo okončine pri odraslih in starostnikih, kaj je potrebno narediti, da se stanje ne bi poslabšalo ter poudaril zdrav življenjski slog kot vidike preventive pri preprečevanju različnih obolenj.
Na koncu okrogle mize je sledila pesem Hvala vam ljudje v belem vsemu zdravstvenemu osebju, ki dneve in noči stojijo bolnikom ob strani, ki sta jo zapeli Ana Korenjak, 2. d, in Ana Šuhel, 3. ktc, spremljali so pa ju na harmoniki Lovro Cajner, 4. c, na kahonu Gašper Gobec, 3. c in na klaviaturah prof. Danijel Berden.
Okrogle mize so se udeležili dijaki 4. b, 3. fb in 2. b ter Mateja Zorko Pavšar. Za foto arhiv je poskrbela Ajla Smajlović, 1. pti.
Filip Jontez, 4. b
Peter Čepin Tovornik, mentor
#SZKŠC, #DogajaNaSZKŠC, #OkroglaMizaNaSZKŠC


























































Deli:


Tečaji
Zdravstveni reševalec / zdravstvena reševalka
Prijavite se lahko z elektronsko prijavnico na naši internetni strani.