
V petek 15. marca smo obeležili že 17. svetovni dan spanja pod sloganom »Enake pravice do spanja za globalno zdravje«
Spanje je kompleksno nevrovedenjsko stanje, ki vključuje obsežne spremembe v delovanju vseh organskih sistemov telesa. Je ključno za številne biološke funkcije, ki optimizirajo delovanje in prilagajanje celotnega telesa: od človekovih genov do njegovega vedenja. Zdravo spanje je bistvenega pomena za telesno in duševno zdravje ter socialno blaginjo. Spanje mora biti spodbujano kot bistveni steber zdravja, enakovreden prehrani in telesni dejavnosti.
Na NIJZ prepoznavajo spanje kot enega od temeljnih gradnikov zdravja. Kazalci spanja so generalno gledano slabi v vseh starostnih skupinah prebivalstva, med njimi pa najbolj zaskrbljujoče izstopajo podatki o otrocih in mladostnikih. Zadnja raziskava (HBSC, Jeriček Klanšček idr., 2023), na področju spanja kaže, da le nekaj več kot tretjina (38,7 %) 11- in 13-letnikov in približno petina (19,3 %) 15- in 17-letnikov med šolskimi dnevi spi v skladu s priporočili.
Primerjava s preteklimi raziskavami kaže, da se je zvišal delež fantov, ki spi v skladu s priporočili ter da se je znižal delež deklet, ki spijo skladno s priporočili v vseh starostnih skupinah. Delež mladostnikov, ki spijo skladno s priporočili, s starostjo pada. Glede na priporočila, naj bi otroci stari od 6 do 13 let spali 9 – 11 ur na noč in najstniki stari od 14 do 17 let 8 – 10 ur na noč.
Zavedati se moramo, da nam kvaliteten spanec izboljšuje imunski sistem, omogoča boljše pomnjenje in koncentracijo, daje nam energijo in omogoča regeneracijo telesa. Spanje pomembno vpliva na zdrav psihofizičen razvoj mladostnika ter pomaga pri utrjevanju in ohranjanju spomina ter učenju. Ker ima vsaka tretja odrasla oseba težave s spanjem, najpogosteje z nespečnostjo so na NIJZ podali smernice za kvalitetnejše spanje. Te so:
· vzdržujmo enako rutino spanja,
· preko dneva bodimo izpostavljeni naravni svetlobi in svežemu zraku,
· bodimo telesno aktivni, vendar ne neposredno pred spanjem
· preko dneva ne dremajmo,
· prezračimo prostor v katerem spimo,
· ne uporabljajmo elektronskih naprav vsaj eno uro pred spanjem
· izogibajmo se kofeinu in alkoholu vsaj 6 ur pred spanjem
· izogibajmo se nočnemu učenju
· v posteljo ne odhajajmo z občutkom lakote
· pred spanje poslušamo lahko prijetno sproščujočo glasb0
Ozaveščanje o pomenu spanja v vseh življenjskih obdobjih, preventivni ukrepi za zagotavljanje zdravega spanja in pravočasno odkrivanje ter zdravljenje motenj spanja pri ustreznem specialistu medicine spanja so zato izrednega pomena ne le za posameznika, ampak tudi za družbo kot celoto. Zato tudi ob letošnjem Svetovnem dnevu spanja apelirajo k prepoznavanju pomena spanja, ki žal kljub številnim raziskavam in dokazom globalno še vedno ostaja podcenjeno.
Poskrbite za urejeno spanje in zagotovo boste opazili pozitivne učinke.
Noč je zato, da vidimo svoje sanje in dan je zato, da te sanje uresničimo. Dobro je, da gremo hitro spat, da vidimo svoje sanje.
Pripravila: Simona Križanec
#SZKŠC, #DogajaNaSZKŠC
Deli:


Tečaji
Zdravstveni reševalec / zdravstvena reševalka
Prijavite se lahko z elektronsko prijavnico na naši internetni strani.