Že 20 let je minilo, odkar je Republika Slovenija sprejela odločitev, da se priključi Evropski uniji. V ta namen smo na šoli pripravili okroglo mizo z naslovom Obeležitev 20. obletnice vstopa Republike Slovenije v Evropsko unijo. Program je vodila Daša Slivnikar iz 3. d, pod mentorstvom profesorja Petra Čepina Tovornika. Gostili smo Alojza Peterleta, prvega predsednika vlade v času osamosvajanja Slovenije, poslanca v Državnem zboru Republike Slovenija in v Evropskem parlamentu in člana predsedstva Komisije za prihodnost Evropske unije. Z nami je bil dr. Milan Zver, slovenski družboslovec in politik, minister za šolstvo in šport, poslanec v državnem zboru in Evropskem parlamentu, kjer je član Odbora za kulturo in izobraževanje. Naslednja gostja Irena Joveva je novinarka, poslanka v Evropskem parlamentu, podpredsednica Pododbora za javno zdravje in članica Odbora za kulturo in izobraževanje. Z nami je bil tudi Aleksander Verhovšek, ravnatelj 3. osnovne šole v Celju in koordinator projekta Evropska vas v Mestni občini Celje.
V uvodu smo besede namenili osamosvajanju Republike Slovenije. Gospod Peterle nam je iz lastnih izkušenj povedal, kako je potekalo in da smo lahko na to zelo ponosni. Druga tema je bila Evropska unija. To je gospodarska in politična združba 27 držav, ki sodelujejo na različnih področjih, kot so trgovina, varnost, okolje in človekove pravice. V želji, da se nehajo pogoste in krvave vojne, ki so svoj vrh dosegle v drugi svetovni vojni, so evropski politiki začeli proces oblikovanja Evropske unije kot jo poznamo danes. Tako se je začelo obdobje čedalje tesnejšega sodelovanje v Evropi. Dijaki so svoje znanje o Evropski uniji in vstopu Republike Slovenije v to zvezo pokazali preko posnetih intervjujev. Gostje pa so ta dejstva pokomentirali, dodali lastne izkušnje in predstavili, kakšen pomen ima za nas Evropska unija in kako Republika Slovenija uveljavlja svoj nacionalni interes znotraj EU. Veliko dijakov obišče Erazmus izmenjave, kasneje pa se nekateri odločijo svoje izobraževanje nadaljevati v tujini. V ta namen smo spregovorili tudi o tej temi. Dr. Zver je predstavil konkurenčnost šolskega sistema pri nas in v ostalih članicah Evropske unije. Ker se na naši šoli izobražujemo za zdravstvene poklice, smo spregovorili o izobraževanju na tem področju v EU in gospa Joveva je predstavila tudi delo v Pododboru za javno zdravje. Zadnja tema pa je bila Evropska vas. V tem projektu sodeluje tudi naša šola, ki je letos raziskovala Italijo. Projekt je pobuda EU za spodbudo sodelovanja in izmenjavo med lokalnimi skupnostmi po vsej Evropi. Več o zgodovini projekta in kako to poteka v Mestni občini Celje, nam je zaupal gospod Verhovšek, ki je koordinator tega projekta.
Za popestritev okrogle mize so pripomogle zapete skladbe. Na začetku smo slišali slovensko in evropsko himno, za oddih pa je bila namenjena pesem Slovenija od kot lepote tvoje. V glasbenih točkah so sodelovali dijaki, in sicer pevke Ana Šuhel, 2. ktc, Urška Korenjak, 3. b, Daša Slivnikar, 3. d, na kitari Lovro Cajner, 3. c, na harmoniki Lara Lorger Čater, 1. kta, in profesor Danijel Berden. Okroglo mizo je obiskala tudi poslanka Državnega zbora Janja Sluga.
Pogovor smo zaključili še z mislijo: »Aktivno državljanstvo ni le pravica, ampak tudi dolžnost vsakega posameznika, da sodeluje v skupnosti in prispeva za družbeno pravičnost in demokratične vrednote lastne države. Treba je narediti korak in le s hojo lahko pridemo v boljšo prihodnost.«
Za arhiv sta poskrbeli dijakinji Tanja Petek, in Hana Čepar iz 2. b in gospod Matej Koren in profesorica Nina Lobe Selič. Okrogle mize so se udeležili dijaki 3. b, 3. e, 3. fb in 3. kta.
Daša Slivnikar, 3. d
#SZKŠC, #DogajaNaSZKŠC, #OkrogleMizeSZKŠC
Deli:
Tečaji
Zdravstveni reševalec / zdravstvena reševalka
Prijavite se lahko z elektronsko prijavnico na naši internetni strani.