Specialna olimpijada je način življenja oseb z motnjami v duševnem razvoju, prek njih pa tudi njihovih družin in programov. Rezultat te ideje je ohranjanje psihofizičnih sposobnosti in vsesplošna socializacija oseb z motnjami v duševnem razvoju. Dijaki Srednje zdravstvene in kozmetične šole Celje (iz 4. b Fiona Rakovec Pirc, Filip Jontez, Hanija Zulić, Enea Rizvanović in Katarina Jurač, iz 3. c Tim Radiković Sladnjak, Tilen Volavšek, Tilen Verhovšek, Laura Lugarič, Zoja Krajnc in Alja Adamič, iz 2. gb Neja Rabuza, Gaia Vodišek, Gal Centrih, Tia Lah, Šejla Skejić in Sara Tkavc ter iz 2. b Julija Furman, Iva Bedeničar, Lana Krajnc, Julija Lenart, Eva Lamut, Matevž Zupanc, Nikita Štos, Lara Stramšak, Lara Rumež, Pija Jevšinek, Ulla Franc, Tijana Vukomanović, Erda Rexhepi, Živa Šoštarič in Teja Vinkl) smo se prostovoljno s spodbudo profesorja Petra Čepina Tovornika odločili sodelovati na dnevu specialne olimpijade, ki je bila v sredo, 13. 11., kjer smo delali z ljudmi s posebnimi potrebami. Prišli so z mislijo, da bodo dan preživeli z mladimi, mi pa z mislijo, da jim bomo lahko čim bolje približali pogled na zdravo življenje.
Ob 8.00 smo se zbrali pred prostori Joge za vsakdanje življenje na Hudinji, kjer smo se v garderobi preobuli v copate, se uredili in si oblekli majico, ki smo jo dobili. Razdelili smo se na enote in vsaka od njih je imela svojo tematiko, vsako posebej smo udeležencem razložili z namenom, da bi jo najbolje razumeli.
80 obiskovalcem športnikom, ki so prišli iz VDC Šentjur, enoti Šentjur in Slovenske Konjice, VDC Golovec Celje, CUDV Črna na Koroškem, Sožitja Velenje, CUDV Dobrna, Sožitja Maribor, Centra Gustava Šiliha Maribor, CIRIUS Vipava, VDC Želva, CVIU Velenje in VDC Tončke Hočevar Ljubljana, smo predstavili program promocije zdravja, ki temelji na zdravi prehrani, gibanju, umivanju rok, o močnih kosteh in o vsakodnevni potrebi po zaužitju zadostne količine hrane in pijače. Seznanili smo jih z njihovo vzdržnostjo kosti, izmerili krvni tlak, telesno višino in maso. Povprašali smo jih tudi nekaj splošnih vprašanj povezanih s prehrano in gibanjem v vsakodnevnem ritmu življenja idr. Pogovarjali smo se tudi o njihovem dnevu in od kod prihajajo. Veliko so nam povedali o sebi, kaj imajo radi in kaj najraje delajo v prostem času.
Njihovo znanje o tematikah, ki smo jih predstavili, je bilo neverjetno. Vedeli so veliko in nekaj smo se tudi mi od njih naučili. Najbolj se nam je v spomin vtisnil stavek, ki ga je izrekel eden izmed obiskovalcev: »Čeprav smo malo drugačni, se ob vas počutimo posebno.« To je vsem nam dalo še večji zagon in še večjo predanost našemu delu ter prepričanost, da delamo dobre stvari.
Veseli smo, da smo se delavnice lahko udeležili, spoznali ljudi, pridobili nove izkušnje in znanje. Menimo, da bi naša šola morala imeti več takih delavnic, da bi vsi lahko spoznali, kako lepo je videti hvaležne in nasmejane ljudi. Upamo, da bomo del še katere delavnice z namenom, da bi ljudem pomagali k ohranitvi zdravega načina življenja in da bi spoznali, da kljub bolezni in drugačnosti ni nihče drugačen.
Julija Furman, 2. b
Peter Čepin Tovornik, koordinator
#SZKŠC, #DogajaNaSZKŠC, #SZKŠCinOKOLJE, #SpecialnaOlimpijadaSlovenije
Deli:
Tečaji
Zdravstveni reševalec / zdravstvena reševalka
Prijavite se lahko z elektronsko prijavnico na naši internetni strani.